loading...
دانشنامه علمی عصر تبیان
titanium بازدید : 101 یکشنبه 23 تیر 1392 نظرات (0)
سامسونگ، علت اصلی انتخاب ویندوزفون به جای اندروید توسط نوکیا بوده است
سامسونگ، علت اصلی انتخاب ویندوزفون به جای اندروید توسط نوکیا بوده است
«استفان الوپ» مدیرعامل نوکیا طی یک مصاحبه دلایل خود برای انتخاب مایکروسافت به جای گوگل در زمینه سیستم‌عامل را برشمرد. الوپ در این مصاحبه سخنانی بر زبان آورده است که همگان منتظر بودند روزی آن‌ها را بشنوند. در ادامه با زومیت همراه باشید.

به گزارش  دانشنامه علمی عصر تبیان به نقل از زومیت؛ وقتی صحبت از سخت‌افزار مطرح می‌شود، قطعا اکثر مردم با این جمله موافقند که نوکیا گوشی‌های خوب و با کیفیتی می‌سازد. کافیست یک نگاه به گوشی جدید لومیا 1020 ساخت این شرکت بیاندازید تا متوجه صحت سخنان بالا شوید.

اما مشکل اصلی نوکیا و بالطبع، محصولات این شرکت فنلاندی چیست؟ ویندوزفون. این سیستم‌عامل هنوز در مراحل اولیه گرفتن تایید از کاربران قرار دارد و فعلا نتوانسته جایگاه خود را در دنیای گوشی‌های هوشمند تثبیت سازد.

اما سوال اصلی این است که واقعا چرا نوکیا اندروید را انتخاب نکرد؟

در پاسخ به این سوال، هر کسی دلایل خاص خود را می‌آورد، اما «استفان الوپ»، مدیرعامل نوکیا به تمامی شایعات پایان داد. اگر بخواهیم به طور خلاصه و تنها در یک کلمه دلیل اصلی انتخاب ویندوزفون به جای اندروید، توسط نوکیا را بیان کنیم، باید سامسونگ را دلیل اصلی وقوع چنین رویدادی برشمریم.

هنگامی که نوکیا متوجه شد در نبرد گوشی‌های هوشمند بازنده اعلام شده است، بلافاصله دست به دامان مایکروسافت شد. اما این بدان معنی نیست که فنلاندی‌ها قبل از امضای قرارداد با مایکروسافت، وارد مذاکره با گوگل نشده‌اند.

با بررسی اکوسیستم اندروید، الوپ معتقد است که نوکیا تمایلی به ریسک کردن در مورد انتخاب اندروید را نداشت، زیرا در بازار اندروید یک تولیدکننده جامع به نام سامسونگ وجود دارد که تقریبا مدت‌هاست که گوی سبقت را از سایر رقبا در این زمینه ربوده است.

بنابراین هیچ راهی به جز انتخاب مایکروسافت وجود نداشته است. الوپ معتقد است که نوکیا با انتخاب مایکروسافت با دست پر وارد مذاکرات پشت پرده با اپراتورهای مخابراتی شده است. بازار گوشی‌های هوشمند توسط دو سیستم‌عامل iOS و اندروید تقریبا اشباع شده و نوکیا با انتخاب یک سیستم‌عامل جدید می‌توانست نقشی پررنگ‌تر در این زمینه ایفا نماید.

در ایالات متحده آمریکا، این اپراتورهای مخابراتی هستند که بیشترین تاثیر را در معرفی و فروش دستگاه‌های جدید به مشتریان بر عهده دارند و بدون حضور آن‌ها فروش دستگاه‌های الکترونیکی برای شرکت‌های سازنده، بسیار مشکل می‌شد.

با وجود یک جایگزین سوم، اپراتورها می‌توانند بر روی دو شرکت اپل و سامسونگ، که دارنده بیشترین آمار فروش گجت‌های الکترونیکی در آمریکا هستند، فشار بیشتری وارد نمایند تا این دو شرکت، افزون بر افزایش کیفیت محصولات خود، قیمت آن‌ها را کاهش دهند. با این روش، اپراتورها می‌توانند سود بسیار بیشتری را بدست آورند.

الوپ می‌گوید:

AT&T، به عنوان یک اپراتور مخابراتی در آمریکا، دوستدار انجام مذاکره با افراد مختلف و حفظ فشار بروی هرکسی بود که با این اپراتور کار می‎کرد، و برای رسیدن به این مقصود نیز راه‌های مختلف بسیار زیادی را پیش روی خود داشت. AT&T خواستار یک جایگزین سوم، علاوه بر iOS و اندروید بود. بنابراین ما طی اتخاذ یک تصمیم استراتژیک تصمیم گرفتیم که با این اپراتور و بسیاری از اپراتورهای مخابراتی دیگر در سراسر جهان وارد مذاکره شویم، زیرا راهی که ما برای طی کردن انتخاب کردیم، همانا اکوسیستم سوم بود.

از سخنان الوپ می‌توان متوجه شد که چرا نوکیا بهترین تصمیم را اتخاذ نموده است. بدون وجود کشمکش‌ و دغدغه‌های بسیار، درست برعکس HTC که برای حفظ بقاء مجبور به جنگیدن با سامسونگ است، نوکیا به آرامی در حال توسعه و عرضه قابلیت‌هایی است که می‌توانند نظر بسیاری از مردم را از محصولات اپل و سامسونگ به سوی خود جذب نمایند.

Titanium بازدید : 133 شنبه 15 تیر 1392 نظرات (0)

 

عدم شارژ تلفن همراه تا ۱۰۰ درصد

کارشناسان فناوری با مطرح کرده توصیه هایی به منظور افزایش عمر باطری تلفنهای همراه تأکید کردند که بهترین راه طول عمل باطریها نگاه داشتن شارژ تلفن بین 40 تا 80 درصد است.

به ادامه مطلب بروید
Titanium بازدید : 169 شنبه 15 تیر 1392 نظرات (0)

 

هدفون های Mico،امواج مغزی را اسکن میکنند تا آهنگ ها را با حالت روحی شما تطبیق دهند.

این محصول که توسط neurowear توسعه پیدا کرده است، از گیرنده های امواج مغزی برای تشخصی حالت روحی استفاده کننده ی هدفون استفاده میکند؛ سپس موزیکی را به وسیله ی نرم افزاری که بهترین آهنگ مناسب برای آن حالت روحی میباشد را پیدا کرده و پخش میکند؛ این تنها دلیلی است که افراد اکثر وقت خود را بر روی دسته بندی آهنگ ها و ایجاد لیست موزیک برای مناسبت های مختلف میکنند. ولی چه میشود وقتی شما نیازی به انتخاب دستی آهنگ نداشته باشید و اجازه دهید ذهنتان این کار را انجام دهد. Mico headphone که از گیرنده های امواج مغز برای تشخصی حالت روحی فرد و پخش موزیک مناسب با آن حالت روحی استفاده میکند، ایده ای بود که توسط      neurowear ارائه شد.پس از انتشار دو محصول mind-controlled cat ear و fluffy tail که زمانی که فردی هیجان زده میشود، شروع به تکان خورن میکنند، neurowear به نظر میرسد که تکنولوژی خواندن امواج مغزی به صورت کاربردی را و ترکیب آن با هدفون را اتخاذ کرده باشد.

  به ادامه مطلب بروید

Titanium بازدید : 110 شنبه 15 تیر 1392 نظرات (0)

در مرکز طراحی موقت پارکینگ دانشگاه پلی تکنیک ایالتی کالیفرنیا، پومونا،دانش آموزان در حال ساخت یک ساختار 30 فوتی به صورت  تجربی هستند  که مفهوم مسکن فضانوردان در فضا را  نشان میدهد. سازمان ملی هوانوردی و فضا (NASA)،  بودجه یک ساله برای   تحقیق و طراحی در رابطه با یک محل اقامت که برای سکونت چهار فضانورد برای مدت 60 روز در فضا مناسب باشد را تامین میکند .نه تنها این یک اقامت کوتاه نیست ، بلکه طراحی فضاهای زنگی بدون هیچ گرایشی میباشد ، که در آن از دیوارها، کف ها و سقف ها خبری نیست.این تجربه الهام بخش برخی از دانش جویان کال پلی پومونا است که فراتر از مسیر حرفه ای معماری به شکل سنتی فکر میکنندوبه دنبال کارآموزی با ناسا هستند. این دانش جویان معماری،به کارآموزی داوطلبانه با ناسا پرداخته اند و به کار در آزمایشگاه پیشرانش جت, مرکز تحقیق و توسعه فدرال که متخصص در ساخت و ساز و بهره برداری از فضاپیمای روباتیک است روی آورده اند.دانشجوی سال چهارم معماری، گرت Sanne به پست پلی میگه"این کار دیدگاه من را به آنچه که می توانید با طراحی شبیه به این انجام دهید،باز کرد وگفت:". " لزوما نباید معمارباشید تا بتوانید زیستگاه های فضایی طراحی کنید. شما تا زمانی که به پروژه ای شبیه به این وارد نشوید نمیتوانید دید خود را از محدودیتها رها کنید "

معماری در فضا: ناسا از معماران میپرسد..
Titanium بازدید : 125 شنبه 15 تیر 1392 نظرات (0)
راهنمای خرید یک تلویزیون: چگونه یک تلویزیون خانگی خریداری کنیم قسمت اول

نه چندی قبل، انتخاب تلویزیونی با صفحه ی تخت HD، کاری نسبتاً آسان بود: اندازه ی تلویزیون خود را متناسب با اندازه ی اتاق مشخص میکردید، سپس در مورد نوع صفحه نمایش آن (پلاسما یا ال سی دی) تصمیم میگرفتید، سپس بین کیفیت های 720P و 1080P یکی را انتخاب و در نهایت آنرا خریداری میکردید.

ولی، زمانه تغییر کرده است. امروزه، کیفیت تصاویر در تمامی صفحات نمایش، به طور خارق العاده ای بهبود یافته است، ولی با توجه به یپشرفت ها و بهبودی های تکنولوژیکی که اخیراً در آنها صورت گرفته است، چیزهای بیشتری وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:انتخابی 2 بعدی یا 3 بعدی؟ تکنولوژی Active 3d یا passive 3d؟در مورد تلویزیون های LED چطور؟ تلویزیون های هوشمند چیست؟ Ultra HD و OLED چیست؟

به ادامه مطلب مراجعه کنید

Titanium بازدید : 99 شنبه 15 تیر 1392 نظرات (0)

 آسمانخراش سرگرمی

ساخت و ساز آسمان خراش به سرعت یک اعتراض شروع می شود: طناب را به یک فضای عمودی و به ساختمان های مجاورآن متصل میکنند، طنابها به هم بافته میشود.شبکه های بافته شده ضخیم تر و ضخیم تر می شوند تا زمانی که آنها به صورت شبکه ای درآیند که بتوانند وزن مورد نظر را تحمل کند. در این مرحله، "ساختمان" را می توان برای بالا رفتن، حلق آویز کردن پرچم ها در فضاهای عمودی استفاده کرد. برای جدا سازی فضای داخل ساختمان از پارچه های برزنتی محکم استفاده می شود.طراحان فضاهای متعددی را برای این مناطق تصور میکنند: فضاهایی جهت آشنا سازی ، و نقاط دیگر برای تفریح ​​و سرگرمی، فضای خواب، کارگاه ها، کنفرانس ها، تظاهرات و جلسات بزرگ.

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت2)

 

Folded City

 

شهر تا خورده

چطوری روی زمین عمودی زندگی کنیم ؟

یک ایده است برای زندگی در شهری نوین

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت2)

Migrant Skycrapers

شهر مهاجر

آسمان خراش مهاجر" : تشکیل شده ازیک حلقه نازک غول پیکر با یک ساختمان و فضای سبزکه در مرکز آن قرار دارد، این آسمان خراش آماده به غلتیدن است. مفهوم واقعی ساختارآسمان خراش مهاجر این است که آینده رشته معماری می تواند به مردم  کمک می کند تا در جهان ناپایدارکه نیاز به ثبات خودکفایی است معنای واقعی آزادی را حس  کنند. با ساخت یک پناهگاه امن برای ساکنان ,تضمین می شود که غذا برای خوردن و آب برای نوشیدن وجود دارد، در صورتی که در اثرتحولات سیاسی, بی ثباتی در منطقه روی دهد و یا بلایای طبیعی اتفاق افتد,ساکنان میتوانند موتورمجهز به کروز را روشن وبه محل دیگری نقل مکان کنند.تایر بیرونی ساختمان با لاستیک قابل بازیافت پوشیده شده است. در داخل، دو ساختمان و اطراف آن فضای سبزو همه چیز برای زنده ماندن ساکنان وجود دارد، در خارج از ساختمان فضا برای کشاورزی  دامداری  وجود دارد، در داخل تایر، سیستم های لوله کشی و گردش آب برای آشامیدن و آبیاری و..

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت2)

 House of Babel : crisis skycraper

مسابقات بین کشورها، شهرها، و شرکت برای ساخت بلندترین سازه  یک چالش است برای غرور و قدرت. پیشرفت های تکنولوژیکی به ما اجازه ساخت و ساز ساختمان های بلندو فوق العاده را می دهد.

اما خانه رویائی تجدید نظر اساسی در روش رایج برای ساخت یک خانه سنتی را ارائه می دهد. با کمک گرفتن  از ساختارaerostatic ما می توانیم طبقات اضافی ساختمان را تقریبا به هر ارتفاع مورد نظر بالا ببریم.این خانه  متشکل از دو طبقه است که ارتباط آن توسط یک آسانسور با سرعت بالا با یک کابل نازک سنگین است.

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت2)
Titanium بازدید : 117 شنبه 15 تیر 1392 نظرات (0)

Tower

آسمان خراش برج آب هیمالیا در دامنه کوه واقع است.عملکرد این برج درکوه های خشک هیمالیا ذخیره آب و پخش آن به زمین های اطراف آن است.آسمان خراش میتواند به صورت مکرر یا یکمرتبه آب را در فصول بارانی جمع آوری,تصفیه و برای ذخیره واستفاده در آینده به یخ تبدیل کند.این برج می تواند برنامه توزیع آب را بر حسب نیاز ساکنین داشته باشد و آب فراوان را برای نسل های آینده ذخیره کند.

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت1)

 

Mountain Band Aid

 صنعت و حفر  معدن به ویژه کوه ها که در پی جستجوی انسان برای مواد معدنی حفر می شوند در حال تخریب نظم طبیعت چین است. این فرآیندها نه تنها باعث تخریب مناطق بومی شده بلکه سبب جابجایی جمعیت کل مردم، جدا شدن آنها از خانه های خود و  معنای زندگیشان وهمچنین کسانی است که  در بسیاری از این مناطق روستایی به عنوان کشاورزان کار می کنند. پروژه "گروه کوه کمک" به  طور همزمان بازگرداندن مردم hmong کوه آواره به خانه های خود و کار شان و بازیابی محیط زیست کوه از رشته کوه های Yunnanمیباشند.

این هدف با یک پروژه ساخت و سازدولایه ای به دست می آید.لایه بیرونی آسمانخراش است که داخل کوه  ساخته شده است و در سراسر کوه کشیده شده است. با ایجاد ساختار آسمانخراش به عنوان بخشی از کوه، آسمان خراش به مردم همونگ کمک میکند تابه شیوه اصلی زندگی خودبرگردند. این توسط روستاییان سازمان یافته شده تا  به تکرار طرح روستای سنتی آنها که قبل از آواره شدن وجود داشته بپردازد. قرار دادن ساختمان در کوه، این بدان معنا است که ارتفاع آن به طور عمده توسط ارتفاع کوه تعیین شده است.طراحی به عنوان یک کل، یکی از "بازیابی دوگانه:"است. مردم همونگ در کوه آسیب دیده ای زندگی میکنند که می توانند سازمان منحصر به فرد از فضا ی  روستای خود را در درون آسمانخراش نگه دارند، اما نمیتداند جلوی تخریب کوه را بگیرد. در عوض، به ترمیم زیست محیطی با بازیافت آب داخلی برای آبیاری کوه کمک میکند. این سیستم آبیاری که شامل لایه درونی این پروژه است سیستم آبیاری است که خاک کوه را تثبیت وباعث رشد گیاهان میشود.

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت1)

 Monument to Civilization : Vertical Landfill for Metropolises

طراح "گورستان به سوی تمدن" از شما  میخواهد تا در جذاب شدن این اثر نظر دهید.طراحی خارق العاده آسمان خراش ها برای تحت تاثیرقرار دادن است. اما چیزهای دیگری هم در داخل شهرها وجود دارد که تاثیر گذار هستند، طراح می گوید: " به عنوان مثال در نیویورک : اگر ما زباله سالانه خود را در یک متراژ مشابه قرار دهیم،ارتفاع آن به1300 مترمیرسد که به عبارتی  سه برابر ارتفاع ساختمان امپایر استیت (450 متر) است.به نظر شما هیجان انگیز نیست؟ این احتمال وجود دارد که  محل های دفن زباله های شهری در اطراف شهرهای بزرگ, ناپدید شوند. ازتجمع زباله می توان استفاده کرد ،برای مثال، این پتانسیل  فرصتیست برای ایجادانرژی بازیافت، مانند زمانی که گاز را در تجزیه ساطع می کند. این بنا با طرحی نو نشان می دهد محل دفن زباله به صورت عمودی به یک برج تبدیل شده و با استفاده از انرژی تولید شده از تجزیه آن به تولید انرژی حومه شهر کمک میکند. با قرار دادن برج در قلب شهرستان، انرژی فوری ارائه  می شود، و زمانی که نیاز نباشد زباله به خارج از شهر حمل می شود که در هزینه های حمل و نقل باعث صرفه جویی است.

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت1)

 Citadel Skyscraper

پروژه"ارگ آسمانخراش" برای ژاپن طراحی شده ، به دلیل اینکه در سالهای اخیردر این منطقه بلایای طبیعی و ساخته دست انسان زیاد رخ داده است. این پروژه سه قسمتی با سازه های جدید با هدف حفاظت از جزیره و سپر دفاع قلعه طراحی شده. بخش اول شامل بازسازی زمین همه شهرهای بزرگ این کشوراست و ساکنان به خارج از شهر منتقل میشوند. کسب و کار و فعالیتهای تجاری در داخل شهرباقی خواهد ماند ، اما ساکنان به سمت دریا  حرکت خواهند کرد، ودر ارگ زندگی می کنند.بخش دوم به محل این ارگ برمیگردد: ارگها در یک ردیف با فاصله  2-3 کیلومتری از خط ساحلی قرار میگیرند و می توانند سرزمین اصلی را از سونامی محافظت کنند. آسمان خراش ها توسط یک سیستم از موج شکن ها و کانال های زهکشی به هم متصل می شوند و قادر به مقاومت در برابر امواج تا 50 متر ارتفاع هستند. این  با یک سری بادبان فیبری  متصل به هم که درعمق 1200 متردفن شده وجزیره را احاطه کرده تقویت شده است. با برخورد  امواج به بادبان ,الیاف کشیده شده و از شدت موج می کاهد. بخش سوم این طرح شامل طراحی آسمانخراش است که ساکنان آن را محافظت کند. آسمان خراش اولیه برای این پروژه دارای یک قاب فلزی و پایه, فونداسیون آن در عمق 1،200 متر ریخته وساختمان 500 متر در آسمان بالا میرود. با دفن ساختاردرزمین, ارگ ازفعالیت های لرزه ای (زمین لرزه به بزرگی 11)، امواج (تا 40 متر ارتفاع) و بلایای ساخت دست بشر (مانند انفجار سلاح های اتمی) حفاظت میشود.  سپر های نصب شده در اطراف ساختمان به عنوان سیستم حفاظت ، از قدرت موج برای تولید انرژی استفاده میکنند.

 

طرح های برتر آسمان خراش سال 2012 (قسمت1)
منبع:پین تک
Titanium بازدید : 2072 سه شنبه 11 تیر 1392 نظرات (1)

مجموعه ای از بهترین منابع المپیاد نانو  و تمامی کتاب های مهم درباره نانو تکنولوژی

سری اول شامل 9 کتاب الکترونیک که برای کسانیکه تازه

به مطالعه در مورد نانو پرداخته اند نیز مناسب است میتوانند از آن به خوبی استفاده کنند

برای دریافت کتابها به ادامه مطلب بروید

پیشنهاد میکنم

حتما این پست را ببینید

Titanium بازدید : 125 یکشنبه 02 تیر 1392 نظرات (0)

توضیحات کتاب الکترونیکی آموزش فن بیان

دانلود کتاب الکترونیکی چگونه فوق العاده صحبت کنیم؟

در این کتاب شما با صحبت  کردن و سخنرانی فوق العاده آشنا می شوید.

وقتی حرف از بیان به میان می آید بسیاری از افراد تصور می کنند که منظور و مخاطب این حرف ها فقط سخنران هستند و بس! اما حقیقت کاملا متفاوت است و باید با این موضوع کنار امد که:

اگر در اجتماع زندگی می کنید، قطعا به فن بیان خوب نیاز دارید!

فن بیان یعنی این که بتوانید از تمام اجزای ارتباطی خود بهترین پیام را به مخاطبان ارسال کنید و دقیقا آنچه مورد نیازتان است را دریافت کنید.

در این کتاب آموزشی سعی می کنم مطالب را بر اساس مطالعات و تجربیاتم در زمینه فن بیان با شما جذاب و دوست داشتنی خواهد بود.

 

چرا فن بیان؟

اجازه دهید کمی در مورد فن بیان صحبت کنیم و بیایید که یک روز معمولی «آقای کم حرف» را با هم مرور کنیم.

آقای کم حرف صبح از خواب بیدار می شود، همسر و فرزندش را صبح می بیند و در ابتدای صبح به آنها صبح بخیر می گوید و پس از صبحانه به محل کارش می رود.

در محل کار با همکارانش صحبت میکند ودر ساعاتی از روز با مشتریان شرکت در حال گفت و گو است. گاهی نیاز است که با مسئولین بالا دست خود یا همتای خودش در سازمانی دیگر مذاکره کند و پس از پایان ساعت کاری به کلاس زبان برود و در کلاس فعالیت کند و سوالات خود را بپرسد و شاید باید کمی هم انگلیسی برای همکلاسی های خود صحبت کند.

ادامه داستان آقای کم حرف فن بیان را با دانلود این کتاب بخوانید.

برای دریافت فایل به ادامه مطلب بروید

Titanium بازدید : 188 یکشنبه 26 خرداد 1392 نظرات (0)
نام رمان: بخواب زیبای من
نویسنده: ماری هیگینز کلارک
تعداد صفحات: 296
فرمت کتاب: PDF
زبان کتاب: فارسی

توضیحات:
اتل لامبستون نویسنده ی جنجالی خبرهای داغ بازار مد به طرز فجیعی کشته شده است . قاتل با مخفی کردن جنازه ی او و گذاشتن شواهدی ساختگی ،اصرار دارد عدم حضور او را مسافرتی ناگهانی قلمداد کند . و تا حدودی در این امر موفق می شود .اما حضور نیو کرنی ، بعنوان طراح و خیاط لباسهای اتل که قاتل هم از این موضوع آگاه است. سبب می شود او به آسانی غیبت ناگهانی اتل نپذیرفته و پدرش مایلز کرنی رئیس پلیس سابق نیویورک را در جریان قرار دهد و ...
برای دانلود رایگان رمان "بخواب زیبای من" از دانشنامه علمی عصر تبیان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

تعداد صفحات : 17

درباره ما
این سایت برای تهیه مقالات علمی و دانشنامه های آزاد می باشد میکوشد بهترین مقالات و بهترین کتاب های آموزشی را برای شما فراهم کند سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید سوالات را در انجمن مطرح و درخواست های خود را مطرح کنید و با نظراتتون مارا یاری کنید
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  نظر شما درباره ی این سایت چیست؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 170
 • کل نظرات : 26
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 24
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 18
 • بازدید امروز : 10
 • باردید دیروز : 22
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 36
 • بازدید ماه : 845
 • بازدید سال : 5,144
 • بازدید کلی : 334,544
 • کدهای اختصاصی